Щоб зрозуміти улюблені книжки глибше, корисно дізнаватися більше про письменників, які їх створили – як вони жили, в якій епосі, в якій країні, про що мріяли, чого боялися, у кого вчилися… Дана підбірка творів, що допоможуть у цьому, адже показують літературу з-за лаштунків. Головні герої цих книжок – письменники та книжки.

«Не сподівайтеся позбутися книжок». Умберто Еко, Жан-Клод Кар’єр

Ця книга – детально записана розмова між французьким сценаристом Жаном-Клодом Кар’єром та італійським письменником Умберто Еко. Два бібліофіли та затяті колекціонери рідкісних книг міркують про майбутнє паперових видань і те, чи насправді становлять загрозу електронні носії. Читач-книголюб не лишиться пасивним спостерігачем, бо все, що обговорюється в діалозі, так чи інак заторкує і його власне ставлення до написаного, виданого, обговореного й оціненого.

«Завіса». Мілан Кундера

Один з найбільших прозаїків сучасності знову занурюється у всесвіт Роману. Автор розмірковує про глибинні закономірності цього складного жанру, що дає свіжий погляд на світ, про його взаємини з історією. По суті, Кундера створює основний курс мистецтва роману і його ролі у світовій літературі. Есе Кундери складається з семи частин, кожна з яких містить кілька блискучих медитацій про долю роману і його найбільших творців, таких як Ф. Рабле, М. Сервантеса, Л.Толстой, М. Пруста, Р. Музиля, Ф. Кафка і ін. В книзі “Завіса” блискуче показано, що робота письменника дає читачеві інструмент, що дозволяє розглядати те, що інакше, можливо, ніколи не було б помічено.

«Шевченко від А до Я». Леонід Ушкалов

Це арт-бук для родинного читання, завдяки якому і діти, і дорослі дізнаються не лише біографію талановитого живописця, ґравера, прозаїка, драматурга, співака, актора, скульптора Тараса Шевченка, а полюблять його так, як можна любити друга. Яка була улюблена пора року у Шевченка? У які очі він полюбляв заглядатися – карі, блакитні, а, може, зелені? Про що він думав, дивлячись на зорі? Про все це у новій абетці, текст до якої написав відомий шевченкознавець Леонід Ушкалов.

«Як писали класики». Ростислав Семків

Серед визнаних письменників є ті, котрі вирішили поділитися секретами свого успіху й написали книжки про те, як писати добре. Це видання підсумовує погляди на художню творчість мегапопулярних Агати Крісті, Джорджа Орвелла, Рея Бредбері, Курта Воннеґута, а також ближчих до нас у часі Мілана Кундери, Маріо Варґаса Льйоси та Умберто Еко. Чому вони писали? Як вони писали? Й чому насправді вони стали успішними? Це збірка практичних порад, котрі підтверджені визнанням читачів на усіх континентах. Книжка буде однаково цікава і тим, хто пише, і тим, хто цікавиться літературою та «внутрішньою кухнею» відомих письменників – як вони пишуть, як вони бачили своє місце в літературі, чому вони насправді стали успішними.

“Щоденникові записи. 1939-1956 рр.” Олександр Довженко

Згідно з жанром щоденника автор фіксує основні події свого особистого і творчого життя, починаючи з виходу на екрани фільму “Щорс” (1939) і до завершення роботи над сценарієм “Поема про море” (1956). Докладно описані історичні події, свідком яких був Олександр Довженко: приєднання Західної України до СРСР, початок Великої Вітчизняної війни, відступ армії та окупація України німецькими військами, визволення України (Харкова, Києва), післявоєнні роки, смерть Сталіна і зміни в житті країни. Відмінною особливістю цього пронизливого за одкровенням та емоційним напруженням тексту є його творча складова. Саме сторінкам щоденника Довженко довіряв свої найпотаємніші творчі плани, розробки сценаріїв “Україна в огні”, “Мічурін”, оповідання і незавершений роман “Золоті ворота”.

«Астрід Ліндгрен. Цей день і є життя». Йенс Андерсен

«Цей день і є життя» – перша за 40 років біографія великої казкарки, книги якої багато десятиліть допомагають дітям у всьому світі справлятися з нелегкою справою дорослішання. Ця книга про неї – бунтарка в брюках і чоловічому піджаку, яка першою в рідному містечку обстригла довге волосся, матір-одиначка в пуританській Швеції, дружині людини, прізвище якого вона прославила на весь світ… Вдові, художника, благодійниці, «мудрої стариці» – духовної наставниці всій Скандинавії, людині, яка досконало володіла мистецтвом розуміти. Тієї самої жінки, чию незалежність і життєлюбність успадкувала знаменита Пеппі Довгапанчоха. У її листах, щоденниках, фотографіях, спогадах близьких оживають її битви, поразки і перемоги, моменти натхнення і хвилини відчаю.

«Як писати книги». Стівен Кінг

Це – мабуть, сама незвичайна з книг Стівена Кінга. КНИГА, в якій автобіографічні, мемуарні мотиви сусідять не тільки з роздумами про письменницьке мистецтво взагалі, а й самі є справжніми «професійними порадами тим, хто хоче писати, як Стівен Кінг». Як формується письменник? Які головні «секрети» його нелегкого «ремесла»? Що взагалі необхідно знати і вміти людині, щоб його творіння очолювали міжнародні списки бестселерів? Ось лише деякі з питань, на які ви знайдете відповіді в цій книзі. Ви дійсно «хочете писати, як Стівен Кінг»? Тоді не пропустіть цю книгу

«Не панікуй! Історія створення книги “Автостопом по Галактиці”». Ніл Гейман

Серія з п’яти книг, відома під загальною назвою “Автостопом по Галактиці”, англійського письменника-фантаста Дугласа Адамса давно набула статусу “культової”. Думка про створення путівника по Всесвіту прийшла автору в 18 років, коли він сам подорожував по Європі без гроша в кишені. Спочатку ідея втілилася в сценарії радіопостановки, за якою послідували телевізійний серіал, комп’ютерна гра і повнометражний фільм! Як і чому пригоди “незворушного обивателя” Артура Дента стали такими популярними? На ці та багато інших питань про життя і творчість Дугласа Адамса вам відповість Ніл Гейман у власному путівнику по історії створення одного з найбільш захоплюючих фантастичних романів нашого часу. Пристебніть ремені – і не панікуйте!

«Орвел і біженці. Невідома історія “Колгоспу тварин”». Андреа Чалупа

У цій книжці розповідається про незвичайні та важкі обставини появи першого у світі перекладу культового твору Джорджа Орвелла “Колгосп тварин”, який був здійснений саме українською мовою. Тут висвітлюються невідомі для широкого загалу сторінки життя Джорджа Орвелла, який доклав дуже багато зусиль, аби відкрити західному суспільству справжню суть радянського тоталітарного режиму. А ще описується життя та побут українців у німецьких таборах для переміщених осіб (DP camps), де і з’явився український переклад “Колгоспу тварин”. Також зі слів очевидця, Олексія Кейса, ми дізнаємося про ті страшні події, які у 20–30 рр. минулого сторіччя відбувалися на теренах України і всього Радянського Союзу, – саме вони й спонукали Джорджа Орвелла до написання “Колгоспу тварин”.

«Двічі по десять: обличчя і голоси». Іван Рябчій

Хто кого переговорить? Десять тамтешніх чи десять тутешніх? Письменники з Бельгії, Франції та Швейцарії чи наші літературні діячі? Впродовж кількох років український журналіст, перекладач і критик Іван Рябчій випитував найцікавіше у впливових постатей європейської та української літератури. До книжки увійшли як доволі давні та рідкісні розмови, так і нові, зроблені спеціально для цього видання.

«Цілодобова книгарня містера Пенумбри». Робін Слоун

Із нестримним оптимізмом і блискучою проникливістю Робін Стоун витворив пригодницьку історію 21 століття, поєднавши водночас казкову чарівність Харукі Муракамі та захопливу філософську магію Ніла Стівенсона чи раннього Умберто Еко, додавши особливої й трохи несподіваної чуттєвості, котрої зараз так мало у світі художньої літератури. «Цілодобова книгарня містера Пенумбри» цілком відповідає своїй назві — це заклад, переступивши поріг якого, ви більше не захочете його залишати, така собі сучасна скриня з цікавинками, що здатна заінтригувати будь-якого допитливого читача, байдуже, удень чи вночі. Це розповідь про книжки і технології, криптографію і таємниці, дружбу і кохання. Вона починається у Сан-Франциско, у химерній книгарні, але дуже скоро виходить далеко за її межі, у широкий світ та оповите сутінками минуле.

«Правда про справу Гаррі Квеберта». Жоель Діккер

Книга «Правда про справу Гаррі Квеберта», щойно вийшовши, одразу стала бестселером у Франції і принесла своєму автору, на той час 27-річному Жоелю Діккеру, Гран-прі Французької академії за кращий роман і Гонкурівську премію ліцеїстів. А потім цей роман підкорив і решту світу: його переклали понад 30 мовами. Молодий письменник Маркус Гольдман дебютував зі своїм першим романом так гучно, що здається – світова слава біля його ніг. Щоправда, друга книжка ніяк не напишеться, а вдячні читачі от-от оберуть нового кумира. Маркус звертається по допомогу до свого наставника – одного з найвідоміших авторів сучасності Гаррі Квеберта. Та крім цінних порад, як подолати страх чистого аркуша та написати бестселер, отримує від нього ще й кримінальну справу. Квеберта звинувачують у вбивстві 33-річної давності. Щоб допомогти йому та написати про це нову книжку, Маркус береться розслідувати справу. І виявляється, що правда про Гаррі Квеберта буває не одна. І кожного разу, коли здається, що всі пазли складено, винних знайдено, а мотив очевидний, варто лише перегорнути сторінку – і з’являється новий факт, який переверне все дороги дриґом.

«Як я став письменником». Анджей Стасюк

Невпинні мандри країною, гулянки, служба в армії, дезертирство, в’язниця, рок-н-рол, робота в підпіллі та ще дуже багато всякого. У книжці «Як я став письменником» Анджей Стасюк розповідає про свою навіжену молодість. Розповідає так, наче це ніяка не література, а ви просто сидите на кухні й по-дружньому теревените. Не соромлячись, не добираючи слів.

За матеріалами сайту