Українські письменники-сучасники радують нас історичними романами, дійсно захопливими й цілком різними за тематикою.

Вашій увазі пропонується 5 творів, які охоплюють різні періоди нашої історії й відбуваються в різних регіонах нашої Батьківщини. Ви відчуєте себе українським повстанцем часів Другої світової війни, чи повоюєте за Коліївщини на Наддніпрянщині, а то й зануритесь у магію містичних перипетій старовинної Волині.

1. Андрій Кокотюха. Багряний рейд

Тільки-но зійшла з української землі німецька навала, як Совіти почали утиски й арешти. Серце Максима Коломійця обливалося кров’ю, коли він бачив, як паплюжать рідний край. Але й у відділі УПА, куди він пішов за покликом сумління, йому не довіряють. Бо він колишній міліціонер, радянський диверсант. А головне — чужий, бо Східняк: таке псевдо взяв собі нинішній повстанський командир. Він має серед бійців недруга, котрий тільки й чекає від нього помилки. Та саме групу Східняка відряджають у рейд на Лівобережжя, у глибокий тил радянських військ. Бойове завдання Східняка: закріпитися в тилу й організувати повстанський рух на Київщині. Скількох побратимів ховатиме Східняк і хто допоможе йому помститися?

 

2. Сергій Зінченко. Отаман Холодного Яру

Історична повість про одну зі сторінок повстання проти польського поневолення під назвою «Коліївщина». У книзі описані події визвольного руху на території Середнього Подніпров’я, яким керував один зі сподвижників Максима Залізняка — Семен Неживий. Під час написання повісті були використані матеріали польових досліджень працівників філіалу «Холодний Яр» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин».

«Це не просто історична книжка про козаків, а справжній пригодницький героїчний роман. Легкість і жвавість письма підхоплює на хвилю читання з першої сторінки. І ти вже пливеш — рядок за рядком — аж до другого берега. А там задума — непроста історія нашого народу. Але такі, як отаман Холодного Яру Семен Неживий, ланка за ланкою спричинилися до нинішніх перемог» — Василь Карп’юк.

3. Брати Капранови. Забудь-річка

Назва роману походить від старого язичницького символу — Забудь-річки, що розділяє світ живих та світ мертвих. Перелітаючи через неї, душа забуває все, що з нею було раніше. Саме така Забудь-річка протікає між поколіннями у кожній українській родині.Троє молодих людей потрапляють на війну під одним іменем — Степан Шагута. Комсомолець воює у дивізії «Галичина», син офіцера УНР — у Червоній армії, а польський жовнір — в УПА. Багато років потому випадково зустрічаються двоє їхніх нащадків і між ними спалахує кохання.

Ідеєю роману автори завдячують своїм дідам, один з яких червоноармієць, а інший — «ворог народу». Вперше автори про роман почали думати 2010 року, а за написання вже взялися 2012 року. Загалом книга писалася протягом 4-ох років, більшість часу зайняла робота з історичними джерелами, автори вивчали спогади бійців УПА, німецької армії, Червоної армії, в’язнів радянських таборів, а також дослідження підпільного руху 30-х та 40-х років, довоєнної Галичини.

4. Петро Сорока. Жезл і посох

В історичному творі «Жезл» відома історична особа, полтавський полковник Федір Жук веде щоденникові записи, умовно об’єднані трьома частинами: «Будитиму зорю ранкову — 1714», «У тіні хреста — 1715 р.», «Душа при свічі — 1716 р.». У записах зафіксовані емоційні епізоди з деталями і переживаннями про долю близьких, рідних, про Мазепу і його оточення, про Сірка, який часто приходить до Жука у сні.

Картини з життя України та історії роду Жука різноаспектні в проблемно-тематичному плані та інформативно насичені. З емоційних оповідок досвідченого вояка-українця постають грані образу Івана Мазепи ‑ поміркованої, розсудливої, хитрої, мовчазної, складної, малодоступної для розуміння людини. Звернення Федора Жука до щоденника на схилі віку, коли автор уже відійшов від громадських та військових справ, це спроба розповісти пізнане, поділитися досвідом, закцентувати на важливому, що може посприяти сучасному українцеві у вирішенні певних проблем, адже чимало порушених питань є актуальними сьогодні.

5. Сергій Карюк. Нечиста Кров

XVIII століття. Таємничі смерті неподалік Острога жахають усю округу. Люди вірять, що у південну Волинь прийшла зловісна пошесть, до якої приклав руки сам Диявол, тож оголошують кривавий хрестовий похід проти нечисті. У вирі подій опиняється жебрак Голота, що мандрує на схід. Аби вижити в страхітливій круговерті, злидар мусить розплутати клубок із загадок і містичних жахів. Однак він і не підозрює настільки далеко це його заведе. Роман поєднує в собі два жанри: історичний та фентезі, і все це на фоні старовинної Волині з усім своїм колоритом, традиціями та віруваннями. Таке поєднання дає змогу повністю зануритись у захопливий сюжет, який не відпускає до кінця історії.

За матеріалами сайту