Щорічно 19 квітня у багатьох країнах світу відзначається ставше вже традиційним красиве весняне свято — День проліска. Свою історію воно веде з Англії, де було засновано в 1984 році. Взагалі в світі, в залежності від кліматичної зони, проліски зацвітають від січня до квітня. А оскільки у Великобританії їх цвітіння припадає на середину квітня, то і дане свято було приурочено до цього періоду — початку весни і теплих сонячних днів. 

Варто сказати, що в Англії проліски — це дуже популярні квіти. Є думка, що це пов’язано зі старовинним англійським повір’ям, яке говорить, що проліски, посаджені навколо будинку, вбережуть його жителів від злих духів. Але перш за все проліски — це перші квіти, які з’являються після зимових холодів і відповідно символізують початок весни, перемогу тепла над холодом і дарують надію на краще.

Латинська назва проліска — «галянтус» (Galanthus) — «молочна квітка». Ця рослина відома ще з 1 тисячоліття, в середні віки її шанували як символ невинності, а всюди стали вирощувати в 19 столітті. Сьогодні проліски ростуть на багатьох територіях земної кулі, всього їх налічується близько 20 видів, але практично всі вони занесені до Червоної книги. Найпопулярніший вид — пролісок білосніжний, а ще є грецький, візантійський, кавказький … Всі вони розрізняються за формою і забарвленням і навіть ароматом. 

В різних країнах цю квітку називають по-різному. Англійці називають його сніжною краплею або сніжної сережкою; чехи — сніжинкою; німці — сніговим дзвіночком, а ми — проліском.

Пролісок ставав героєм різних легенд і казок. Наприклад, одна давня легенда свідчить, що коли Адам і Єва були вигнані з раю, ішов сніг. Єва змерзла і стала плакати, згадуючи про теплі райські сади. Щоб утішити її, Бог перетворив кілька сніжинок в квітки проліска. Побачивши квіти, Єва повеселішала і у неї з’явилася надія на краще. Звідси і вважається, що пролісок — символ надії.

За іншою легендою, богиня Флора роздавала квітам костюми для карнавалу і подарувала проліскам біле плаття. Але сніг теж хотів брати участь в карнавалі, хоча костюма йому не належало. Тоді він став просити квіти допомогти йому, але вони злякалися холоду і не погодилися, і тільки пролісок укрив його своїм білим плащем. Разом кружляли вони у хороводі квітів і проникли один до одного такою симпатією, що нерозлучні і по сей день. На Русі існувала легенда, що одного разу Зима-стара зі своїми супутниками Холоднечею і Вітром вирішила не пускати на землю Весну. Всі квіти злякалися її загроз, крім проліска, який випрямив свою стеблинку і зміг вибратися з під сніжного покривала. Побачило Сонце його пелюстки і зігріло землю теплом, відкривши дорогу Весні … 

Проте, на жаль, сьогодні пролісок став жертвою саме «любові людської». Ці квіти прекрасні, але тільки в природі, адже зірвані квіти «живуть» лише кілька днів. А з вини людей, які варварськи «збирають» проліски, їх на Землі з кожним роком стає все менше і менше. Ще не так давно вони росли в багатьох країнах, але квітучі рослини піддавалися масовому знищенню на букети, а їх цибулини хижацьки викопувалися. Тому в даний час більшість видів пролісків занесено до Червоної Книги як зникаючий вид, збирати їх не можна. Екологи виступають за посилення заходів по відношенню до «збирачам» пролісків, закликають всіх ставитися до цих квітів обережно і дбайливо і навіть напередодні весняних свят не дарувати їх жінкам. 

Але кожен рік з настанням весни в містах знову з’являються торговці пролісків, і не тільки тих, які вирощені в тепличних умовах. Тому, якщо вам захочеться купити букетик цих красивих квітів, згадайте, що, купуючи їх, ви підштовхуєте браконьєрів до ще більш масштабного збору в наступні роки. Відмовтеся від цього маленького задоволення, допомагаючи тим самим зберегти живу природу. Щоб і у наших нащадків була можливість побачити це диво природи в живу, а не тільки дізнатися про нього з казок і легенд. Ось про що нагадує сьогоднішнє свято — День проліска.