Дж. Голсуорсі

14 .08. 1867 – 31. 01. 1933

Джон Голсуорсі — англійський письменник, прозаїк і драматург, лауреат Нобелівської премії («Сага про Форсайтів» 1932; «Острів фарисеїв»).

Джон Голсуорсі народився 14 серпня 1867 року в Кінгстон-Хілл, графство Суррей, в сім’ї заможного юриста. Закінчив привілейовану школу в Херроу, вивчав юриспруденцію в Оксфордському університеті, але всупереч волі родини не став займатися адвокатською практикою.

Дебют Голсуорсі, збірка оповідань «Чотири вітри», відбувся в 1897 році, але згодом письменник, незадоволений цією книгою, скуповував і спалював її нерозпродані екземпляри. Справжнім початком своєї літературної діяльності він вважав книгу оповідань «Людина з Девона», в якому вперше з’явився один з представників сімейства Форсайтів, що стали основними героями зрілої творчості письменника. Його новелістика відзначена глибоким психологізмом, ліричністю, нерідко гострою гротескністю, і являє собою, як правило, етюди до масштабного полотна соціального життя.

Серед ранніх творів Джона виділяється роман-памфлет «Острів фарисеїв» (1904), опублікований під його справжнім ім’ям (попередні чотири книги виходили під псевдонімом Джон Сінджон). У романі піднімалася одна з головних тем усієї його творчості: моральна черствість, яка призводить до деградації особистості. Ще раніше, в 1900 році, був опублікований роман «Вілла Рубейн», книга про жорстоку долю художника, якого не розуміє і не приймає буржуазне суспільство.

Визнання прийшло до письменника в 1906 році, коли була поставлена ​​його драма «Срібна скринька».

Драматургія Голсуорсі (понад 30 п’єс, зібраних у виданні «Collected Plays», 1930) в основному зачіпає соціальну проблематику і нерідко носить ілюстративний характер. П’єса «Боротьба» (1909) безпосередньо зачіпає класові антагонізми і пройнята співчуттям письменника до знедолених і пригноблених. Постановка драми «Справедливість» (1910) викликала бурхливу полеміку, увінчану парламентським актом, який сприяв поліпшенню утримання арештантів у в’язницях.

Власне розуміння письменницького покликання Голсуорсі виклав в ряді статей, серед яких особливо важливі «Література і життя» (1930) і «Створення характеру в літературі» (1931). Завданням письменника він називає «прагнення до правди». У літературі його пріоритетами залишалися «стрункість, відбір, форма і витяг з життя якоїсь моралі». У той же час творчість він розумів не як прагнення до «науковості» та достовірності, а як здатність створювати життєво переконливі характери і ін.