М. П. Мозговий

01.09.1947 — 30.07.2010

Микола Петрович Мозговий — український естрадний співак,композитор-пісняр, народний артист України.

Народний артист України (юрист за першою освітою), Микола Мозговий (01.09.47) розпочинав кар’єру естрадного співака в Івано-Франківському ВІА “Беркут”, в 1977 році був запрошений до Київського мюзик-холу. Двічі, в 1979 та 81 рр., він займав друге місце на конкурсі виконавців пісень соцкраїн в Ялті. Та слава до нього прийшла спочатку як до композитора – в 1979 році Софія Ротару заспівала його “Рідний край”. Мозговий переходить до Укрконцерту, і з того часу виконує тільки власні пісні: “Моя перша любов”, “Горянка”, “Вперше”, “Минає день”, “Зачаровані слова”, “Дві качелі”.

Спочатку співав з ВІА “Мальви”, згодом, коли в 1986 році йому присвоїли звання Заслуженого артиста, зібрав власну акомпануючу групу “Вересень”. Виконуючи сольну авторську програму, він деякий час був найоплачуванішим співаком в Україні – та, не зважаючи на консерваторську освіту з вокалу та посаду референта ЦК ЛКСМУ з культури, до Союзу композиторів пробится йому так і не вдалося.

В 1991 році Мозговий припиняє концертну діяльність і віддає перевагу своєму новому хоббі – бізнесові: він керує фондом ім. В. Івасюка, влаштовує пісенні фестивалі (“Море друзів” в Ялті та ім. В. Івасюка в Чернівцях), у нього власна студія звукозапису, що згодом переросла в Державний театр пісні. На сцені його шлях продовжила дочка Олена Мозгова (1974), для якої він писав по одній пісні за рік (“Білі лілеї”, “Ти згадай”, “Матіола”, і т. д.) Згодом Олена полишила співочу кар’єру і в кінці 1996 року стала особистим директором і режисером Олександра Пономарьова. Якийсь час Олена була дружиною співака.

З 1994 по 1999 — директор і художній керівник Українського державного театру пісні.

З 1999 — завідувач кафедрою теорії та методики постановки голосу Інституту мистецтв Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, професор (2004).
З березня 2005 — генеральний директор-художній керівник Національного палацу мистецтв «Україна».

У 2007, захистивши дисертацію на тему: «Становлення і тенденції розвитку української естрадної пісні», здобув науковий ступінь кандидата мистецтвознавства.