Ж.Б. Поклен (Мольєр)

1622-1673

Мольєр (псевдонім Жана Батиста Поклена) — французький письменник, комедіограф XVII століття, творець класичної комедії, по професії актор і директор театру, більш відомого як трупа Мольєра. Творчість Мольєра мала чималий вплив на подальший розвиток світової драматургії.

5 комедій Мольєра переклав українською мовою Володимир Самійленко.

Мольєр грав у чужих трагедіях трагічні ролі, а у своїх фарсах був коміком. І тут виявилася одна обставина: у трагічних ролях він мав у кращому випадку середній успіх, але нерідко були такі випадки, коли шбурляли яблуками в бідного трагіка, який виступав із короною на голові будь-якого трагічного високоповажного героя. Але коли після трагедії показували фарс і Мольєр, переодягнувшись, перетворювався на коміка, публіка починала реготати, аплодувати.

12 травня 1664 р. у Версалі була поставлена перша редакція комедії «Тартюф». Але паризький архієпископ та королева-мати добилися її заборони. П’ять довгих років без упину боровся Мольєр за свою комедію. Його не зупинили погрози церковників, які вимагали в короля найвищої кари для нього: спалення на вогнищі. 5 лютого 1665 р. відбулася прем’єра п’єси «Тартюф». Це стало театральною подією в Парижі, збір дійшов до нечуваної раніше цифри – двох тисяч восьмисот шістдесяти ліврів.