Святий Миколай Чудотворець — єпископ Мир, християнський святий.

Християни різних обрядів пам’ятають його та шанують як великого святого.

Святий Микола зараховується до святих як такий, що опікується воїнами, водіями і тими, що подорожують, допомагає бідним у скруті; вважається покровителем дітей та студентів, моряків, торговців, і лучників. Визнається Патроном міст Амстердам, Барі, Бар, Луцьк, Барранкілья.

Глибоко шанований в усьому християнському світі, святий Микола був вимолений у Бога бездітними, благочестивими родителями, Феофаном і Нонною, які обіцяли присвятити своє дитя Богові. З юності св. Микола вів строге, подвижницьке життя, віддаючи всього себе Богові й ближнім.

Прийнявши священників сан, він став служити в рідному місті Патари, де, незважаючи на свою юність, користувався величезною повагою й любов’ю городян за своє милосердя й віру.

Один раз, довідавшись, що через убогість і голод батько одного сімейства збирається віддати трьох своїх дочок на блуд, святитель Микола, уночі, таємно підкинув зневіреному чоловіку три вузлики із золотом. Ці гроші врятували родину від гріха й дозволили всім трьом дочкам благополучно вийти заміж.

Під час подорожі на Святу Землю, по молитві святого припинилася буря, що загрожувала загибеллю кораблю, а також воскрес раптово померлий матрос. Повернувшись із Єрусалима, св. Микола був чудесним образом вибраний у єпископи Мир Ликийских.

Ще при житті святитель Никола Чудотворець зробив багато чудес. Позбавив від неповинної смерті трьох оклеветанних воєначальників, урятував місто Мири від тяжкого голоду, неодноразово рятував бідуючих на суші й на морі…