Бібліотека – установа, що збирає і зберігає твори друку і писемності для громадського користування, а також  здійснює довідково-бібліографічну роботу. Незважаючи на активний розвиток електронних бібліотек в інтернеті, звичайні, старі бибилотеки не втрачають своєї актуальності і необхідності. Представляємо вам найбільші і найвідоміші і бібліотеки світу.

 

Російська національна бібліотека

Російська національна бібліотека (РНБ) – одна з перших публічних бібліотек в Східній Європі. Розташована в Санкт-Петербурзі. Одна з найбільших бібліотек світу, вона володіє найбільш повним зібранням видань російською мовою. У фондах Бібліотеки представлена також література на багатьох мовах світу з провідних галузях науки і техніки. Особливу увагу традиційно приділяється формуванню фондів документів про Росію і на мовах народів Росії, виданих за її межами. Російська національна бібліотека веде свою історію від Імператорської Публічної бібліотеки, яка була заснована 16 (27) травня 1795 року  велінням імператриці Катерини II. Проект будівництва виконав архітектор Єгор Соколов. Бібліотека була задумана не тільки як книгосховище, але як загальнодоступне “джерело народної освіти”. Планувалося зібрати всі книги, надруковані у Росії, видані за кордоном російською мовою, а також книги про Росію на іноземних мовах. Імператриця Катерина особисто стежила за будівництвом бібліотеки і брала участь у зборі книг для бібліотечного фонду. Відкриття Імператорської публічної бібліотеки відбулася 2 (14 січня) 1814 року. Бібліотека була відкрита для всіх, незалежно від соціального стану. У 1917 році бібліотека була перейменована в Російську публічну бібліотеку. У 1932 році бібліотеці присвоєно ім”я М.Є. Салтикова-Щедрина. У важкі дні блокади бібліотека не припиняла свою роботу; ціною неймовірних зусиль, в умовах браку палива та електрики її співробітники зберегли унікальні фонди бібліотеки. У лютому 1973 року було прийнято рішення Ради Міністрів СРСР “ПРО будівництво Нового книгосховища з читальними залами для Державної публічної бібліотеки ім. М.Є. Салтикова-Щедрина”. 27 березня 1992 року був виданий указ президента “Про Російську  національну бібліотеку”. Ця роль тепер офіційно покладалася на Публічну бібліотеку Санкт Петербургу з одночасним підтвердженням її особливого місця в національній історичній і культурній спадщині. Сьогодні РНБ входить у число найбільших бібліотек світу. Російська національна бібліотека забезпечує збереження понад 33 млн. книг і документів в іншій формі, щорічно обслуговує близько 1,5 млн. відвідувачів, видає майже 14 млн. книг та інших документів.


Бібліотека Російської Академії наук

Бібліотека Академії наук була заснована в 1714 році за указом царя Петра I. При організації бібліотеки ставилася мета забезпечити доступ до книг всім грамотним людям держави, які прагнуть до європейської освіченості. Фонди бібліотеки були багатомовними і універсальними. Спочатку фонд бібліотеки становив близько 2 тис. книг російською та багатьма європейськими мовами. Пріоритетне право користуватися бібліотекою було закріплено за академіками, але і інші освічені люди могли її відвідувати. Причому такий режим доступу в Бібліотеку зберігався до 70-х років XVIII століття. З 1783 року, після указу Катерини II про Вільні друкарні, був прийнятий указ про доставку в бібліотеку обов”язкового примірника всієї друкарської продукції Росії. З 1932 року в бібліотечну мережу Академії наук увійшли бібліотеки її периферійних баз і філій в Європейській частині країни, Сибіру і на Далекому Сході. У 1940-50-х роках в Бібліотеку надійшов ряд цінних колекцій і приватних зібрань. Сьогодні Бібліотека Російської Академії наук – всеросійське державне сховище універсального профілю. За величиною і цінністю своїх фондів вона входить у число найбільших  універсальних наукових бібліотек світу. У фонді БАН міститься 9,5 млн книг, близько 9 млн журналів, понад 26 тисяч назв газет; фонд рідкісних видань – близько 250 тисяч одиниць зберігання і 18,5 тисяч рукописів. Щорічні надходження – більше 200 тисяч екземплярів, в тому числі близько 50 тис. примірників закордонних видань. Головні джерела надходження літератури – з 1783 року безкоштовний обов”язковий примірник, підписка на видання через агентства, покупка через книготорговельні мережі , книгообмін.


Бібліотека Конгресу США

Ця бібліотека заснована 24 квітня 1800 року, коли президент США Джон Адамс (John Adams) підписав закон про перенесення столиці держави з Філадельфії до Вашингтона. У числі іншого, цей закон містив і пункт про виділення 5 тисяч доларів “на придбання книг, які можуть знадобитися Конгресу, і створення відповідного приміщення для їх зберігання”. Він визначав правила функціонування бібліотеки, згідно з якими її відвідування і доступ до ресурсів отримували тільки президент і віце-президент США, члени Сенату США і Палати представників (Конгрес США). Тому бібліотеку і стали називати “Бібліотека Конгресу”. Під час громадянської війни 1814 року бібліотека була повністю знищена: британські війська підпалили Капітолій, в якій розташовувалася бібліотека. Загинуло понад трьох тисяч книг. Екс-президент і пристрасний бібліофіл Джефферсон запропонував Конгресу придбати його особисте зібрання з 6487 томів на різних мовах, яке він збирав більше півстоліття і рівного якому в США тоді не було. До 1865 році Бібліотека Конгресу була лише 4-ой у США і значно відставала від національних бібліотек Великобританії, Німеччини, Росії, Франції. До того часу її фонд становив 80 тисяч томів. У 1870 році на урядовому рівні, був прийнятий указ, згідно з яким  після виходу у світ на території Сполучених Штатів будь-якого публічного видання, в обов”язковому порядку один примірник має передаватися в Бібліотеку Конгресу. Ця практика зберігається досі. З листопада 1897 року Бібліотека Конгресу, переїхавши в новий будинок, стала доступною для відвідувань. Побудована в центрі столиці, навпаки Капітолію, будівлю бібліотеки пізніше було названо на честь президента Джефферсона. У 1939 році виник “Аннекс” – прибудова, якій присвоєно ім’я другого президента США Джона Адамса, в 1980 році було побудовано третю (найбільшу) будівлю, що одержала  ім”я четвертого президента Джеймса Медисона. Всі будівлі Бібліотеки Конгресу пов”язані підземним переходом на рівні другого-третього підземних поверхів. Бібліотека конгресу США є найбільшою бібліотекою світу. Її фонди, згідно з інформацією офіційного сайту, налічують 142 мільйони одиниць зберігання 470 мовами, а протяжність книжкових полиць близько 650 миль (одна миля дорівнює 1609 м). Колекція бібліотеки включає понад 32 мільйони книг і інших матеріалів друку, 12,5 мільйонів фотографій, 5,3 мільйона географічних карт, 5,6 млн нот і 62 мільйони рукописів. Приблизно половина книг і колекцій Бібліотеки – не англійською мовою.


 Бібліотека Британського музею

Британська бібліотека як національна бібліотека була офіційно відкрита в квітні 1973 року. У 1972 році Британським парламентом був схвалений документ “Біла книга Британської бібліотеки” (White Paper of the British Library), згідно з яким п”ять бібліотечних закладів Бібліотеку Британського музею, Довідкова бібліотека з природничих наук та винахідництва, Національна центральна бібліотека, Національна науково-технічна бібліотека-абонемент в Бостон-Спа, Служба британської національної бібліографії повинні бути об”єднані в єдиний національний орган під назвою “Британська бібліотека”. Бібліотека Британського музею, на базі якої була відкрита Національна бібліотека, була заснована одночасно з музеєм у 1753 році. Основою її фонду послужили зборів сера Ханса Слоуна. У своєму заповіті лікар і ботанік Ханс Слоун передав у дар англійської нації своє унікальне книжкове збори з ботаніки, зоології, мінералогії, що налічувало 3,5 тис. рукописів і понад 40 тисяч книг. Слоуном в заповіті було обумовлено, що парламент повинен забезпечити постійне місце зберігання цієї безцінної бібліотеки. В 1751 році парламент видав закон про освіту в Лондоні Британського музею, до складу якого увійшла бібліотека. Через 18 років після смерті Слоуна, в 1759 році, Британський музей був відкритий для відвідувачів. На першому поверсі будівлі була розміщена невелика читальня на 20 місць. Музей і бібліотека почали швидко поповнюватися новими експонатами, рукописами, книгами. Власністю бібліотеки стали зібрання книг багатьох знаменитих людей Англії; у її склад увійшли бібліотеки, скасовані парламентом за часів Реформації монастирів. Король Георг III передав в музей старовинну королівської бібліотеки, початок якій поклав ще Генріх viii (1485-1509). Був зібраний багатий фонд з друкованих книг з медицини, природної історії, історії Англії та інших європейських країн і т.д. Бібліотека стала сховищем унікальних рукописних текстів. До складу фонду увійшла цінна колекція документів. Сьогодні Британська національна бібліотека є однією з найбільших бібліотек у світі. Згідно із законом про обов”язковий примірник Британська бібліотека отримує всі види видань, що виходять на території Великобританії та Ірландії. Фонди бібліотеки налічує понад 150 млн одиниць зберігання, опублікованих на майже всіх відомих в світі мовами, близько 3 млн. видань поповнює фонд бібліотеки кожен рік. Крім того, фонди бібліотеки містять матеріали 300 щоденних газет, що виходять у Великобританії, 310 тисяч рукописів, 49,5 млн патентів, понад 4 млн карт, понад 260 тисяч найменувань журналів. Архів звукозаписів містить як перші записи 19-го століття, зроблені на циліндрах (валиках), так і запису на сучасних носіях – CD, DVD, і міні-дисках. Колекція філателістичного фонду бібліотеки налічує понад 8 млн марок.

 


 Бібліотека Гарвардського університету

Бібліотека Гарвардського університету (США) являє собою систему бібліотек професійних шкіл, коледжів, науково-дослідницьких центрів, музеїв і т. д. – всього близько ста. Це найбільша академічна бібліотечна система в світі. Початок найбільшою в світі і найстарішою в Америці системі університетських бібліотек було покладено 1638 року. Заснований англійською колонією коледж отримав за заповітом Джона Гарварда половину його стану і особисту бібліотеку. Через рік коледжу було присвоєно ім”я дарувальника. З 400 томів його бібліотеки до наших днів дійшла лише одна книга “Християнська війна проти диявола, миру і плоті”. Майже вся колекція згоріла під час пожежі 1764 року, що знищила майже всю бібліотеку коледжу, що налічувала до того часу близько 5 тисяч томів. Уціліли лише 404 книги. Однак пожертвування і дари допомогли швидко відновити і збільшити розмір фонду. Протягом XIX століття склалася розгалужена структура бібліотеки університету. Послідовно в 1817, 1819, 1826 роках відкрилися бібліотеки юридичної, медичної та богословської шкіл. До 1900 року їх було вже 37. В даний час система університетських бібліотек включає 94 самостійних установи. До неї входить університетський архів і депозитарій. Загальний бібліотечний фонд складає більше 16 млн видань і є другим за величиною в країні після Бібліотеки Конгресу. Найбільшою є бібліотека Гарвардського коледжу, що носить ім”я випускника 1907 року Гаррі Вайднера, затонулого під час загибелі “Титаніка”. Мати Гаррі Вайднера увічненням пам”яті сина спорудженням цього монументального будівлі. У бібліотеці Вайднера розміщені колекції слов”янської літератури, літератури Середнього Сходу, зборів на єврейському і давньоєврейському мовах: ці фонди нараховують 5 млн видань. Бібліотека рідкісних книг є власницею декількох мільйонів манускриптів і близько півмільйона друкованих видань. Серед останніх – близько трьох тисяч інкунабул (книги, видані в Європі від початку друкарства і до 1 січня 1501 року), велике зібрання європейських книг XVI і XVII ст.

 


Німецька національна економічна бібліотека

Німецька центральна бібліотека з економічних наук (ZBW) в Кілі – найбільша науково-економічна бібліотека в світі. Після приєднання бібліотеки Гамбурзького архіву світової економіки в січні 2007 року вона володіє зборами приблизно в 4 млн одиниць зберігання, серед яких – великі фонди робочих документів, статистичних видань, дисертацій і матеріалів конференцій, а також понад 25 тисяч друкованих і електронних журнальних підписок. Тематичні пріоритети – народне господарство, економіка і організація виробництва, економічна практика. На основі цих фондів складається онлайн-каталог ECONIS, що включає 3,4 млн назв; каталог також містить посилання на журнальні і книжкові статті. Фонди надаються в розпорядження користувачів у всьому світі через національний і міжнародний міжбібліотечний абонемент і через служби електронної доставки. До додаткових послуг бібліотеки відносяться Віртуальна економічна бібліотека EconBiz і онлайн-довідка EconDesk.

 

 


Національна бібліотека Китаю

Національна бібліотека Китаю була заснована як Пекінська столична бібліотека в 1909 році за погодженням з троном і урядом останньої китайської династії Цин. Після Сіньхайської революції 1911 року вона була передана Міністерству освіти і відкрита для відвідувачів у серпні 1912 року. У 1916 році на неї були покладені функції головної бібліотеки країни. До моменту проголошення Китайської Народної Республіки (1949) у фондах бібліотеки налічувалося 1,4 млн документів. Сьогодні колекція Національної бібліотеки Китаю налічує понад 26 млн книг і щорічно збільшується на 600-700 тисяч видань. Серед них є унікальні стародавні написи на кістках тварин і черепашачих панцирах часів династії Шан (XVI – XI століття до нашої ери). Спеціальний фонд бібліотеки становить 1 млн рідкісних книг, старовинних атласів, творів літератури мовою нацменшин Китаю, рукописів відомих людей, історичних документів.

 

 


Громадська Бібліотека Стокгольма

Була побудована шведським архітектором Гуннаром Асплундом. Роботи над зведенням будівлі почалися в 1924 році, і все було готове вже через чотири роки, до 1928 році. Це одне з найбільш відомих будівель Стокгольма, і без усякого сумніву, найбільш важлива робота Асплунда. Варто відзначити, що це була перша шведська бібліотека, яка стала допускати всіх бажаючих до своїх книгохранилищам. Гуннару Асплунду допомагало кілька молодих архітекторів, і в результаті цього вийшло будівля вражає своєю довершеністю. Незважаючи на те, що бібліотека збудована за класичними канонами, в ній є щось привабливе, пом”якшувальну загальну суворість будівлі.  До речі, праве крило бібліотеки було побудовано тільки в 1932, завершивши процес будівництва. Будівля бібліотеки має квадратну форму.

 

 


 Центральна Бібліотека Брістоля

 Ця бібліотека знаходиться в історичному будинку на південній частині College Green, Брістоль, Англія. Бібліотека була відкрита в  1906 році згідно з заповітом Вінсента Стакі Ліна – він залишив близько 50 тисяч фунтів стерлінгів для реконструкції будівлі під  потреби бібліотеки. При пошуку компаній, які могли б взяти за реконструкцію, була обрана компанія Персі Адамса, який зміг провести  всі необхідні роботи всього за 30 тисяч фунтів стерлінгів.

 

 

 

 

 


Королівська Бібліотека Копенгагена

Ця бібліотека є національною бібліотекою Данії і являє собою найбільшу бібліотеку Скандинавії. У сховищах цієї бібліотеки міститься величезна кількість історично цінних видань: тут є всі екземпляри книг, друкувалися в Данії починаючи з 17 століття. Тут є навіть перша книга, віддрукована в Данії в далекому 1482 році. Бібліотека була заснована в 1648 році королем Данії Фредеріком III, який вирішив зібрати гідну колекцію європейських книг. Для громадського користування ця бібліотека була відкрита вже в 1793 році. У 1989 році вона перетворилася в престижну Університетську Бібліотеку і в 2005 році стала Національною Науковою Бібліотекою Данії. Зараз її офіційна назва – Королівська бібліотека.

 

 

 


Бібліотека Пекхема

Пекхемская бібліотека відкрита для громадськості 8 березня 2000 року, відразу після завершення всіх будівельних робіт. Проект будівлі був наданий компанією Alsop  & Stormer, що отримала надалі нагороду за даний проект. Бібліотека відома тим, що будівля побудована із застосуванням максимальної кількості нових технологій і матеріалів. До речі, ця бібліотека є однією з найбільш відвідуваних бібліотек у світі. Зараз тут міститься близько 317 тисяч різних книг.

 

 

 

 


Библиотека Medicea Laurenziana

Флорентійська бібліотека є центром охорони і дослідження рукописів і рідкісних книг. Майже 11 000 відібраних, головним чином, по красі фоліантів зберігаються в дивовижному будівлі XVI століття, архітектура, дизайн і часткове втілення якого належать руці знаменитого Мікеланджело. Унікальність тристоронньої структури вестибюля полягає в її вертикальному вирішенні: стіни тут розділені на три секції, кожна прикрашена двома колонами, що мають форму сувою, і загостреними нішами, обрамленими пілястрами. Читальний зал, навпаки, розвивається горизонтально, зустрічаючи відвідувачів двома рядами дерев”яних лав (plutei), які функціонували і як кафедри, і як книжкові полиці. Розкішні вітражі демонструють орнаментальне пишність геральдики Medici. Створені, по всій видимості, фламандськими майстрами по малюнках Джорджо Вазарі, вони поєднують гротескні мотиви, види зброї і емблеми.

 

 


Національна Бібліотека Австрії

На початку XVIII століття Імператор Карл VI наказав спорудити будинок віденської бібліотеки за бажанням свого батька Леопольда I. Після закінчення турецької та іспанської воєн будівництво за планом відомого архітектора Йохана Бернхарда Фішера фон Эрлака було завершено його сином.Архітектурне оформлення тривало аж до 1730 р. (особливо важко давалися стельові фрески), перш ніж бібліотека засяяла у своєму барочному стилі. Нині відкритому для широкої публіки крилі темою фресок, розписаних придворним майстром Даніелем Гранів, стало одвічне протистояння війни і миру. А в крилі, що примикає до королівського палацу з окремим входом для Імператора і його двору, відображена в символічній формі алегорія раю і миру на земле.Апофеозом бібліотеки, безсумнівно, є мармурова скульптура Геракла. І хто б не входив в головний зал, який об’єднує архітектуру, розпис і інкрустовані книжкові шафи, що зберігають 200 000 зразків XVI-XIX ст., в єдине твір мистецтва, воістину оцінить усі пишність барокового стилю.

 


Публічна Бібліотека Quincie Douglas

Дизайн публічної бібліотеки американського міста Фенікс, створений бюро Richard+Bauer, удостоєний одного з головних призів у міжнародному конкурсі інтер”єрів бібліотек (IIDA) в 2006 році. Новітні технологічні та архітектурні розробки лежать в основі створюються останнім часом бібліотек. Можливо, вони не мають багатою історією, але за допомогою доступних відвідувачам технічних концептів допомагають її продумати і осягнути в розташовує до цього атмосфері. Бібліотека є збори 60 000 об”єктів, що включають книги, періодичні видання, електронні ресурси, супровідні матеріали. Спеціальна літня програма для підлітків дозволяє залучити підростаюче покоління до мистецтва книгосховища.

 

 

 


Олександрійська бібліотека

12 лютого 1990 р. в Асуані у присутності глав держав і офіційних осіб була підписана декларація про відродження античної бібліотеки Олександрії. Шляхетний проект втілювався в життя під егідою ЮНЕСКО і уряду АРІ. Будівельні роботи завершені – ультрасучасна Олександрійська бібліотека XXI століття красується на березі Середземного моря поряд з планетарієм і університетом – на тому ж місці, де, ймовірно, стояла дві тисячі років тому. Серед експонатів, знайдених тут до початку будівельних робіт, виявилися два шматки мозаїки. Експерти вважають, що мозаїки, по всій видимості, були частиною підлоги з царського палацу. Вишуканий архітектурний  бібліотеки – диск, занурився у водну гладь басейну – символізує Сонце Єгипту. Стародавні иероглифы, вигравірувані на круглих стінах будівлі,  оповідають про постійним славі великої цивілізації. Дванадцятиметрова гранітна статуя щедрого покровителя поетів і вчених – Птолемея II –  вітає гостей біля входу. Це найбільша статуя, витягнута нещодавно археологами з дна моря. Архітектори намагалися передати дух античної бібліотеки і в той же час створити заклад, здатне задовольнити потреби сучасних читачів. Площа бібліотеки займає 40 тис. кв. м; у ній, крім читальних залів на 2 тис. місць і книжкових полиць для 8 млн. томів і 10 тис. стародавніх манускриптів, є великий конференц-центр, лабораторії для проведення реставраційних робіт, галереї, виставкові три музею і науково-дослідницький відділ. Тут не прагнуть зібрати всі книги світу – це завдання непосильна навіть для бібліотеки Конгресу США з її величезними коштами – але хотіли б зберегти вірність духу мусейона, створивши атмосферу суворої науковості та відкритості для всіх, це місце зустрічі світових культур і набуття універсальних знань. На думку організаторів бібліотеки, вона повинна стати для світу вікном в Єгипет, а для Єгипту – вікном у світ.

За матеріалами  nbuv.gov.ua.