Опубліковано: 15.03.2017
Книги, за якими зняті найОСКАРоносніші фільми
У добірці представлені книги, за якими зняті фільми. І не просто фільми. А фільми, удостоєні премії «Оскар». Оскароносні фільми, а, значить, і книги оскароносні. До речі, за однією з версій своєю назвою кінопремія зобов’язана бібліотекарю Академії кінематографічних мистецтв і наук Маргарет Херрик, яка вигукнула при вигляді неї: «Ця фігурка нагадує мого дядька Оскара!».
Дж. Р. Р. Толкін «Володар перснів»
11 Оскарів
Книга. Роман англійського письменника Дж. Р. Р. Толкіна, найвідоміший твір жанру фентезі, продовження книги «Хоббіт». «Володар перснів» був написаний як єдина книга, але із-за об’єму при першому виданні його розділили на три частини: «Братство Кільця», «Дві фортеці» і «Повернення короля». У вигляді трилогії він публікується і донині, хоча часто в єдиній паперовій книзі. «Володар перснів» є однією з найвідоміших і популярних книг XX століття. Він переведений щонайменше на 38 мов. Ця книга справила величезний вплив на літературу в жанрі фентезі, на настільні і комп’ютерні ігри, на кінематограф і взагалі на світову культуру.
Фільм. Кінотрилогія «Володар перснів», поставлена Пітером Джексоном, серія з трьох кінофільмів: «Володар перснів: Братерство кільця», «Володар перснів: Дві вежі» і «Володар перснів: Повернення короля». Самим «оскароносним» став останній, він отримав 11 премій «Оскар» і донині є єдиною картиною в жанрі фентезі, названої Кіноакадемією Кращим фільмом року». Крім того, фільм отримав ще 98 інших нагород і 62 номінації. У світовому прокаті фільм зібрав понад 1,1 мільярда доларів, і за даними на серпень 2011 року займає четверте місце в списку найкасовіших фільмів всіх часів.
Кормак Маккарті «Старим тут не місце»
4 Оскара
Книга. Знаменитий роман Кормака Маккарті, лауреата Макартуровскої стипендії «за геніальність» і Пулітцерівської премії 2007 року (за роман «Дорога»), сучасного американського класика, майстра складних переживань і нестандартного синтаксису. Це жорстока притча в оболонці модернізованого вестерну. Ветеран В’єтнаму відправляється в техаські гори на полювання антилоп і виявляє сліди бандитських розбірок – мертві тіла, вантаж наркотиків і валізку з двома мільйонами доларів. Піддавшись спокусі, він забирає гроші – і незабаром змушений рятуватися втечею як від мексиканських бандитів, так і від невблаганного демонічного кілера, який йде по його сліду, за яким, відстаючи на крок, рухається місцевий шериф.
Фільм. Трилер чудових братів Коенів. З 8 номінацій на «Оскар» 2008 року фільм отримав 4 нагороди Кіноакадемії в категоріях: кращий фільм, краща чоловіча роль другого плану, найкраща режисура і найкращий адаптований сценарій. Фільм також отримав безліч схвальних рецензій від кінокритиків і глядачів. У фільмі блискуче зіграли Хав’єр Бардем, Джош Бролін, Томмі Лі Джонс.
Майкл Ондатже “Англійський пацієнт”
9 Оскарів
Книга. В романі Майкла Ондатже «Англійський пацієнт» тонко і поетично змальовано сплетіння чотирьох людських доль на покинутій італійській віллі в
кінці Другої світової війни. А в центрі цього перетину – «англійський пацієнт», безіменна, обгоріла до невпізнання людина – загадка і виклик для тих, хто проходить поруч. У 1992 році роман отримав Букерівську премію.
Фільм. Драма 1996 року, знята Ентоні Мінгеллом. Письменник тісно співпрацював з кінокомпанією під час створення фільму і заявив, що він задоволений тим, як вийшов фільм. Прем’єра фільму в США відбулася 6 листопада 1996 року. Бюджет картини склав 27 мільйонів доларів, а касові збори по всьому світу — понад 230 мільйонів доларів. У 1997 році фільм був висунутий на здобуття премії Американської кіноакадемії в 12 номінаціях і отримав її в 9 з них, включаючи нагороду за «Кращий фільм». Також фільм був удостоєний двох премій «Золотий глобус» і шести премій Британської академії кіно і телебачення.
11 Оскарів
Книга. Опублікований в 1880 році роман Льюїса Уоллеса «Бен-Гур» – одна з найпопулярніших книг в історії американської літератури і джерело натхнення для одного з найбільш видовищних фільмів світового екрану. На перших порах роман великого інтересу у читачів не викликав. У рік його видання було розкуплено усього три тисячі примірників, однак через сім років книга продавалася по п’ять тисяч примірників в місяць. У підсумку після
млявого старту «Бен-Гур» досяг величезного комерційного успіху і на рубежі XIX і ХХ століть став найвідомішою англомовної книгою, по популярності змагається навіть з «Хатиною дядька Тома» Гаррієт Бічер-Стоу.
Фільм. Цей епічний фільм («пеплум»), знятий в 1959 році режисером Вільямом Уайлером, першим в історії кіномистецтва був премійований 11 «Оскарами». Йому не було рівних у номінаціях кращий фільм року, кращого режисера, кращу чоловічу роль, кращу чоловічу роль другого плану. Також він отримав нагороди за операторську роботу, роботу художника по костюмах, звук, монтаж, спецефекти, декорації і музику. Його прем’єра відбулася в Нью-Йорку 18 листопада 1959 року.
5 Оскарів
Книга. Роман-загадка. Роман-лабіринт. Протистояння дівчини, що розслідує “діяння” серійного вбивці, і її “консультанта і союзника”,маніяка і філософа Ганнібала Лектера, який сидить у в’язниці за вбивство і… людоїдство. Тут кожна фраза наближає до хвилюючої розгадки – і одночасно змушує шукати розгадку самостійно.
Фільм. Сенсаційна екранізація роману режисера Джонатана Демме (1991) отримала «велику п’ятірку» «Оскарів»: за кращий фільм, режисуру, сценарій, актора і актрису. У фільмі чудово зіграли Джоді Фостер і Ентоні Хопкінс. Звичайно, в фільм додали більше м’яса і крові для ефекту. А в книзі куди більше роздумів, розмов та жартів… Лектера.
3 Оскара
Книга. «Хрещений батько» — роман Маріо П’юзо, виданий в 1969 році. Оповідає про життя одного з могутніх злочинних синдикатів Америки —
мафіозний клан дона Корлеоне. Написана з приголомшливою достовірністю, книга дає змогу читачеві без ризику для життя заглянути в святая святих Мафії.
Фільм. Гангстерська драма режисера Френсіса Форда Копполи. Вважається кращим гангстерським фільмом. Слоган: «Справжня влада не може бути дана, вона може бути взята…». Фільм отримав три премії «Оскар»: кращий фільм, кращий адаптований сценарій, краща чоловіча роль (Марлон Брандо) — і ще 19 різних нагород і 17 номінацій. Також займає другу строчку в списку кращих фільмів за всю історію американського кінематографа. «Оскара» отримав фільм-продовження «Хрещений батько-2» (єдиний випадок в історії премії).
Жюль Верн «Навколо світу за 80 днів»
5 Оскарів
Книга. Пригодницький роман французького письменника Жюля Верна. Написаний в 1872 році. Герой роману Філеас Фоґґ побився об заклад, що зуміє
обігнути земну кулю з заходу на схід в термін не більше 80 днів. Подорож Фоґґа починається в Англії, далі він відправляється у Францію, Єгипет, Індію, Китай, Японію, Америку. На шляху йому зустрічається безліч небезпек. Заважає подорожі і сищик Фікс, адже поліція впевнена, що саме Фогг вкрав велику суму в Англійському банку, а парі — лише можливість сховатися від закону.
Фільм. Казкова подорож, знята на більш ніж 100 знімальних майданчиках світу. Чудове сузір’я акторів навіть в епізодичних ролях: популярний мексиканський комік Кантифлас, один з найвидатніших коміків німого кіно Бастер Кітон, Френк Сінатра в ролі тапера, Марлен Дітріх в ролі відвідувачки кабаре. П’ять «Оскарів» у 1957 році – за кращий фільм, за музику, за сценарій, за операторську роботу і монтаж.
Еріх Марія Ремарк «На західному фронті без змін»
2 Оскара
Книга. Знаменитий роман Еріха Марія Ремарка, що вийшов в 1929 році. У передмові автор говорить: «Ця книга не є ні обвинуваченням, ні сповіддю. Це тільки спроба розповісти про покоління, яке занапастила війна, про тих, хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів». Ремарк описує події Першої світової війни від імені простого солдата. Як і Хемінгуей, Ремарк використовував поняття «втрачене покоління», щоб описати молодих людей, які через отримані ними на війні душевні травми не в змозі були влаштуватись у цивільному житті.
Фільм. Краща екранізація роману, поставлена разюче достовірно і стала класикою. Фільм був знятий в 1930 році і отримав дві премії «Оскар»: кращий фільм і кращий режисер (Льюїс Майлстоун). Фільм настільки реалістичний, наповнений такою емоційною силою, що запам’ятовується на все життя. Батальні сцени зняті як ні в одному іншому фільмі. Особливо кадри, коли камера встановлена таким чином, що здається, що ти сам стріляєш з кулемета по тим, що йдуть в атаку… Це був дуже сміливий для свого часу фільм, який поклав початок жанру антивоєнного кіно і цілого напрямку в історії світового кінематографа і філософії. У нацистській Німеччині фільм був заборонений до показу.
Маргарет Мітчелл «Звіяні вітром»
8 Оскарів
Книга. Роман американської письменниц Маргарет Мітчелл, події якого відбуваються в південних штатах США в 1860-х роках, під час і після громадянської війни. Вийшов 30 червня 1936 року і став одним з найбільш знаменитих бестселерів американської літератури. Ще до кінця 1936 року було продано більше мільйона примірників. У 1937 році Мітчелл отримала за цей роман Пулітцерівську премію.
Фільм. Один з перших кольорових кінофільмів, знятий зусиллями продюсера Д. Селзніка. У фільмі блискуче зіграли Кларк Гейбл і Вивье. Прем’єра відбулася 15 грудня 1939 року в місті Атланта, де і розгортається його основна дія. Фільм отримав 8 премій «Оскар» — рекорд, не побитий протягом двох десятиліть. Художник Вільям Кемерон Мензиес отримав також Почесну медаль «Оскар» за використання кольору. На «Віднесених вітром» було продано більше квитків, ніж на будь-який інший голлівудський фільм. У 1989 році включений в Національний реєстр фільмів США.
6 Оскарів
Книга. Роман був написаний Вінстоном Грумом в 1986 році, а екранізований в 1994 році. Фільм помітно відрізняється від книги. Крім відмінностей у фабулі, важливим є те, що у фільмі іншим представлений характер головного персонажа. Крім того, роман набагато цинічніше фільму і швидше тяжіє до сатири. У книзі Грума Форрест Гамп не так безневинний, як у фільмі: він вживає наркотики і займається сексом; в екранізації все це перенесено в образ Дженні. Крім того, він не недоумкуватий, а є савантом. Гамп з роману в деякому роді є персонажем, подібним солдату Швейку. Крім того, в книзі з Гампом встигає статися кілька подій, не відображених в фільмі: він стає астронавтом, грає на гармоніці в групі під назвою The Cracked Eggs, стає професійним рестлером, балотується в Сенат США. Деякі мотиви, навпаки, є у фільмі, але відсутні в романі, наприклад, скоби на ногах Форреста в дитинстві і його забіг через країну.
Фільм. «Форрест Гамп» – дев’ятий повнометражний фільм режисера Роберта Земекіса. Найбільш успішний фільм режисера як серед глядачів (перше місце за зборами в 1994 році), так і серед критиків та професійних кінематографістів (38 нагород по всьому світу, включаючи 6 премій «Оскар»).
Кен Кізі «Пролітаючи над гніздом зозулі»
5 Оскарів
Книга. Роман вважається одним з головних літературних творів руху бітників і хіпі. Дія роману відбувається в психіатричній лікарні. Розповідь йде від імені
оповідача Вождя Бромдена, одного з пацієнтів. Одним з головних героїв є волелюбний пацієнт Макмерфі, який переведений у психіатричну лікарню з в’язниці. Передбачається, що він симулював психічне розлад тільки для того, щоб уникнути каторжних робіт. Інші пацієнти представлені в романі, можливо, не як душевнохворі, а як нормальні люди, відкинуті хворим суспільством. Макмерфі протистоїть старша сестра – літня жінка, особисте життя якої не склалося, і вона старанно зміцнює свою владу над пацієнтами і персоналом відділення. Бунтар і індивідуаліст Макмерфі приймається валити влаштований нею порядок і чинить значний вплив на інших пацієнтів, навчаючи їх насолоджуватися життям і навіть звільняючи від хронічних комплексів. Журнал “Тайм” включив цей роман у свій список 100
кращих англомовних творів з 1923 по 2005 рр.
Фільм. Драма Мілоша Формана. Прем’єра фільму відбулася 19 листопада 1975 року на кінофестивалі в Чикаго. Він став другим фільмом в історії, який завоював «Оскар» в п’яти найпрестижніших номінаціях, що раніше вдавалося лише картині «Це трапилося одного разу вночі» (1934). Таку ж «Велику п’ятірку» йому вдалося взяти і на «Золотому глобусі» (єдиний раз в історії кіно). Глядачі дуже тепло прийняли кінокартину; вона зібрала понад $100 млн у домашньому прокаті в США. Критика високо оцінила режисуру і акторську гру, визнавши «Пролітаючи над гніздом зозулі» одним з найважливіших подій «нової хвилі» американського кінематографа 1970-х років. Однак сам Кізі критикував картину, зокрема через те, що у фільмі «оповідач», яким у романі є Вождь Бромден, відсунутий на другий план.
2 Оскара
Книга. Цей найзнаменитіший роман Дафни дю Морье визнаний класикою інтелектуального трилера. Максиміліан де Вінтер, власник розкішного маєтку Мендерлі, через рік після смерті дружини, красуні Ребеки, приїжджає в Монте-Карло. Там він зустрічає місіс Ван Хоппер і її юну компаньйонку, ім’я якої ми так і не дізнаємося. Поступово Максиміліан так захоплюється молодою дівчиною, що знову вступає в шлюб. Боязкій і соромливій дівчині нелегко доводиться в Мендерлі, де все нагадує про колишню господиню, та ще й економка, місіс Денверс, якось неприродно віддана Ребеці. Але це тільки початок бід, які випадуть на долю нової місіс де Вінтер. Чи так ідеальна була Ребека, які таємниці гризуть нареченого і навіщо на березі моря стоїть старий човновий сарай, внутрішнє оздоблення якого можна порівняти з номерами найдорожчих готелів Європи?
Фільм. Екранізація Альфреда Хічкока чудесна. Абсолютне попадання образів головних героїв, прекрасна гра акторів – Лоренса Олів’є і Джоан Фонтейн. Чорно-біла стриманість фільму додає йому додаткову таємничість і шарм. «Ребекка» – перший фільм Хічкока, знятий в Голлівуді, і його єдина картина, яка отримала премію «Оскар» в номінації «Кращий фільм року» (також вона отримала премію за кращу роботу оператора). Самого Хічкока можна побачити в кадрі, ближче до кінця фільму, коли один з героїв, Джек, говорить по телефону.
1 Оскар
Книга. Феноменальний успіх роману сучасного німецького письменника Бернхарда Шлинка (1995) можна порівняти хіба що з популярністю вийшовшого двадцятьма роками раніше роману Патріка Зюскінда “Парфумер”. “Читець” переведений на 39 мов, книга стала міжнародним бестселером і зібрала цілий букет престижних літературних премій в Європі та Америці. Раптово спалахнувший роман між п’ятнадцятирічним підлітком, хлопчиком з професорської родини, і зрілою жінкою так само раптово обірвався, коли вона без попередження зникла з міста. Через вісім років він, тепер уже студент випускного курсу юридичного факультету, знову побачив її – серед колишніх наглядачок жіночого концтабору на процесі проти нацистських злочинців. Але це не єдина таємниця, яка відкрилася герою роману.
Фільм. Працювати над екранізацією роману популярний британський режисер Стівен Долдрі розпочав 19 вересня 2007 року в Берліні. У січні 2008 року виробництво фільму було поставлено під загрозу у зв’язку з вагітністю провідної актриси Ніколь Кідман, для якої до цієї дві вагітності завершилися невдало, вирішила не ризикувати, беручи участь у фільмі, і покинула проект в момент, коли той був уже на 4-му місяці зйомок. Через два дні після її відмови роль Ханни Шміц була віддана британці Кейт Вінслет. Прем’єра фільму відбулася в грудні 2008 року. А в 2009 році Ніколь отримала премію «Оскар» за кращу жіночу роль.
1 Оскар
Книга. Третій і найвідоміший роман письменника. Вийшов в 1998 році. Він розповідає про один день з життя трьох жінок: знаменитої англійської письменниці Вірджинії Вулф, домогосподарки Лори Браун з Лос-Анджелеса 50-х і сучасної нью-йоркській лесбійки Кларісси Воган. Всі ці дуже різні на перший погляд, героїні взаємопов’язані книгою Вірджинії Вулф «Місіс Деллоуей»: день Вулф починається з того, що вона приступає до роботи над цим романом, Лора Браун читає цю книгу у своєму ідеальному особняку, поки її нелюбимий чоловік перебуває на роботі, і, нарешті, Місіс Деллоуей – це давнє прізвисько Кларісси Воган. Дані збіги утворюють химерний, і разом з тим, вражаючий сюжет майже містичної властивості: долі всіх трьох героїнь, при всіх їх часових і просторових відмінностях, виявляться практично ідентичними і пов’язаними чи не ниткою споріднення. Роман приніс Каннингему Пулітцерівську премію 1999 року.
Фільм. У 2002 році роман з успіхом екранізував британський кінорежисер Стівен Долдрі. Головні ролі у фільмі виконали Ніколь Кідман, Джуліанна Мур і Меріл Стріп. Самого Каннінгема можна побачити в камео – роль перехожого біля квіткового магазину, де героїня Стрип купує букет. Картина стала однією з найпомітніших кіноподій 2002 року, опинившись у фаворитах як у критиків, так і серед шанувальників інтелектуального кіно. Похвали з обох сторін лунали в адресу тонкої, зрілої режисури британця Стівена Долдрі, так і щодо бездоганного акторського складу, який отримав в той рік, здається, всі можливі кінонагороди по всьому світу. Фільм був номінований по всіх основних номінаціях на премію «Оскар»; статуетку отримала тільки Ніколь Кідман за роль письменниці Вулф, однак це анітрохи не зменшило успіху фільму. Збори по всьому світу склали понад 108 млн доларів.
1 Оскар
Книга. Вони зустрілися випадково – майбутній юрист, один з найкращих в Гарварді, і студентка музичного коледжу, примхлива і взагалі занадто розумна для дівчини. Вони познайомилися, закохалися, одружилися, почали жити. Іноді сварилися. Мріяли про дітей, але життя розсудило інакше. Звичайна історія. Вічна як світ. Не сентиментальна, але щира настільки, що нікого не залишає байдужим, хоча вперше побачила світ без малого сорок років тому, зовсім в іншу епоху. “Історія кохання” була написана в шістдесятих роках 20 століття, але багато років престижні видавництва вперто заперечували її.
Книга вийшла тільки в 1970 році… і відразу ж стала бестселером: було продано більше двадцяти мільйонів примірників!
Фільм. У тому ж році за книгою був знятий однойменний фільм з Елі Макгроу і Райаном О’нілом в головних ролях, який отримав більше десяти престижних кінопремій, у тому числі “Оскар” і п’ять (!) “Золотих глобусів”. Фільм користувався величезним успіхом (скромний бюджет у розмірі $2,2 млн. був перевершений у прокаті США більш ніж в 48 разів!). У фільмі дуже красива лірична музика француза Франсіса Лея, розповів мовою красивих мелодій ще одну історію «чоловіки і жінки» (премія «Оскар» і успіх пісні «Історія кохання» у всьому світі).
1 Оскар
Книга. Роман-епопея, який описує події воєн проти Наполеона: 1805 року і Вітчизняної війни 1812 року. Як сказав Давид Самойлов: «…До сих пір впевнений, що правдивіше Толстого про війну ніхто не писав…».
Фільм. «Війна і мир» — радянський художній фільм у чотирьох частинах, одна із самих високобюджетних картин в історії радянського кінематографа. Фільм став відомий завдяки масштабним батальним сценам і застосування новаторської панорамної зйомки полів битв. Створення фільму зайняло близько 6 років (1961-1967). Це одна з центральних робіт у творчості Сергія Бондарчука. Нагороди: премія «Оскар» за кращий фільм іноземною мовою (1969), головний приз Московського міжнародного кінофестивалю 1965 року. 1-я серія («Андрій Болконський») – лідер прокату в СРСР в 1966 році (58 млн глядачів).
Ернест Хемінгуей «Старий і море»
1 Оскар
Книга. Повість Ернеста Хемінгуея, що вийшла в 1952 році. Розповідає історію старого Сантьяго, кубинського рибака, і його боротьбу з гігантською рибою, яка стала найбільшою здобиччю в його житті. Задум цього твору дозрівав у Хемінгуея протягом багатьох років. Ще в 1936 році в нарисі «На синій воді» для журналу «Есквайр» він описав подібний епізод, що трапився з кубинським рибаком. Сама ж повість була опублікована у вересні 1952 року в журналі «Лайф». У 1953 році Ернест Хемінгуей отримав Пулітцерівську премію за свій твір, у 1954 році Нобелівську премію з літератури.
Фільм. Анімаційний фільм режисера Олександра Петрова. Характерною особливістю його творчості є техніка «ожившого живопису», причому він малює на склі олійними фарбами, і не тільки пензлем, але і пальцями. У 2000 році «Старий і море», що став першим в історії анімаційним фільмом для кінотеатрів великого формату IMAX, був удостоєний премії «Оскар» в категорії «Кращий короткометражний анімаційний фільм». Крім того, Олександр Петров — володар багатьох кінематографічних призів, а також лауреат Державної премії Росії.
Харпер Лі «Убити пересмішника»
3 Оскара
Книга. Роман американської письменниці Харпер Лі був опублікований 11 липня 1960 року і відразу став бестселером, отримавши схвалення і критики, в тому числі Пулітцерівську премію 1961 року. Книга до сих пір залишається у списку бестселерів, а в 1999 році була названа «Кращим романом століття» в опитуванні, проведеному в США. В 2008 році в результаті опитування 2000 чоловік, що проводився інтернет-магазином Play.com роман був названий «кращою книгою всіх часів». І це не дивно: Харпер Лі знайшла свій власний стиль оповіді, який дозволив їй показати світ дорослих очима дитини, не спрощуючи і не збіднюючи його. В результаті вийшла дуже добра книга про дуже жорстоке життя. Спокійна, добра і чесна.
Фільм. Роман був екранізований Хортоном Футом в 1962 році. З приводу екранізації Харпер Лі сказала: «Якщо гідність будь-якої екранізації може бути виміряно рівнем передачі письменницького задуму, то постановку, зроблену містером Футом, потрібно вивчати як класичний приклад такої екранізації». Харпер Лі стала близьким другом Грегорі Пека, виконавця ролі батька – Аттікуса Фінча. Ця роль принесла Грегорі Печу «Оскара». Онука Пека, Харпера Пека Волла, назвали на честь письменниці.
За матеріалами сайту
Коментувати