Т. Н. Яблонська

24.02. 1917 – 17. 06. 2005

Тетяна Нилівна Яблонська — українська художниця-живописець, професор, академік Академії мистецтв СРСР, Народний художник, дійсний член Академії мистецтв України, лауреат Державних премій СРСР та Національної премії України ім. Тараса Шевченка, Герой України.

Отримала освіту у Київському художньому інституті. Вчителем Тетяни Яблонської був Федір Кричевський. Теми материнства та праці в творчості цього видатного українського художника вразила і молоду Яблонську. Вона стала продовжувачем його традицій. Сільська тема в творчості Тетяни Нилівни – найглибша; найвідоміша її картина – “Хліб” (1949). Загалом, творчість художниці дуже різноманітна, але головне, що характерне для її мистецтва, – зображення людини з усіма її радощами та горем, труднощами та перемогами.

Творчий метод Тетяни Яблонської розвивався від оповідної, детальної манери живопису (“Хліб”) до глибокої, усвідомленої простоти композицій, ретельної розробки кольору в картині. Тема юності – “весни людства” – також хвилювала художницю. У 1998-у році стала лауреатом премії імені Тараса Шевченка за серію живописних робіт 1993–1997 років.

Тетяна Яблонська займалася й мистецтвом гобелену. Декоративні пошуки художниці були близькі українському народному мистецтву. Святкова строкатість, поетичність, чистота та насиченість кольору в творах Тетяни Нилівни чимось співзвучні картинам Марії Приймаченко та Ганни Собачко.