А. Б. Солов’яненко

25.09.1932 – 29.07.1999

Солов’яненко Анатолій Борисович — Герой України (2008, посмертно), всесвітньо відомий український співак (лірико-драматичний тенор) та громадський діяч.

Народився в Донецьку, в сім’ї шахтаря. Змалку захоплювався музикою. Батько та мати його в молодості виступали в аматорських виставах опер “Наталка Полтавка” М.Лисенка та “Запорожець за Дунаєм” С.Гулака-Артемовського. Змалку Анатолій брав участь у художній самодіяльності, співав дискантом.

22 листопада 1963 року у Київській опері відбулася прем’єра опери “Ріголетто”, в якій Солов’яненко виконав роль герцога Мантуанського. 1965 року стає переможцем конкурсу естрадної пісні “Неаполь проти всіх” в Італії.

У Київському оперному театрі Анатолій Солов’яненко виконав близько 20 партій в операх українських, російських та зарубіжних авторів, зокрема Герцога в опері Дж.Верді “Ріголетто”, Манріко в опері Дж.Верді “Трубадур”, Андрія в опері С.Гулака-Артемовського “Запорожець за Дунаєм”, Фауста в опері Ш.Гуно “Фауст”, Маріо Каварадоссі в опері Дж.Пуччіні “Тоска” та ін. Всесвітню славу принесла Солов’яненку його концертна діяльність у багатьох країнах світу, особливо виконання українських та російських романсів.

1975 року Солов’яненку було присвоєне найвище в колишньому Радянському Союзі звання — народного артиста СРСР. 1980 року співакові присуджено Ленінську премію. 1985 року на екрани виходить фільм “Прелюдія долі”, присвячений творчості Анатолія Солов’яненка. 1987 року співак бере участь у серії концертів у Чорнобилі. У 1990-х роках артист через незгоди з керівництвом залишає Київський оперний театр і займається виключно концертною діяльністю в країнах СНД та за кордоном. 1999 року славетний співак у розквіті творчих сил раптово помер. Поховано його у селищі Козин поблизу Києва.