І. К. Айвазовський

29.07.1817 – 2.05.1900

Іван Костянтинович Айвазовський — живописець-мариніст вірменського походження. Створив понад 6 тисяч полотен, найвідоміші з котрих морські пейзажі та сцени морських баталій.

Багато хто з художників звертався та і сьогодні звертається у своїй творчості до зображення моря. Але неперевершеним мариністом залишається І. Ко. Айвазовський. Його по праву називають співцем моря.

Спочатку навчався в гімназії в Сімферополі, потім у 1833 році поступив в Петербурзьку Академію мистецтв, де з 1833 по 1839 роки навчався у М.Н.Воробьева у пейзажному класі.

Перша картина Айвазовського, що з’явилася на академічній виставці в 1835 році – “Етюд повітря над морем” – відразу ж одержала схвальні відгуки критики. У 1837 році живописець за три свої роботи з морськими видами нагороджується великою золотою медаллю.

Незабаром Айвазовський вирушає у Крим, отримавши завдання написати ряд пейзажів з кримськими містами. Там він познайомився з Корніловим, Лазарєвим, Нахімовим. Кримські роботи художника також були успішно представлені на виставці в Академії мистецтв.

В 1840 році Айвазовський направляється за завданням Академії Італію. Там він багато і плідно працює, вивчає класичне мистецтво. У Римі та інших європейських містах проходять успішні виставки його робіт. Після повернення в Росію Айвазовський отримує звання академіка, його направляють Головний морський штаб, де художнику доручають намалювати ряд балтійських видів.

Будучи художником Головного морського штабу Айвазовський бере участь у ряді військових операцій, створює картини з батальними сценами. Одним з найвідоміших творів, написаних в 1848 році, став “Чесменський бій”.

Море постає в Айвазовського як би основою природи, в його зображенні художникові вдається показати всю життєву красу могутньої стихії. Однією з найвідоміших картин Айвазовського став його “Дев’ятий вал”, написаний в 1850 році.

Але Айвазовський залишив слід в історії не тільки, як талановитий живописець, але і меценат. Зібравши завдяки популярності своїх робіт чималий капітал, Айвазовський щедро займався благодійністю. На його гроші було збудовано будинок археологічного музею у Феодосії, проведено велика кількість робіт з благоустрою міста.
Із його феодосійської майстерні вийшло багато відомих художників – Куїнджі, Лагоріо, Богаєвський.