М.М. Крушельницький 

18. 04. 1897 -05. 04. 1963

Мар’ян Михайлович Крушельницький — актор, театральний режисер, народний артист УРСР, народний артист СРСР, професор, один із фундаторів українського театру. Депутат Верховної Ради УРСР 3-го скликання.

Першою режисерською роботою М. Крушельницького в Харкові була постановка п’єси В. Катаєва «Квадратура кола» на сцені театру «Веселий Пролетар» у 1928 році.
У 1933—1952 роках — художній керівник, режисер і актор Харківського українського драматичного театру імені Тараса Шевченка. Член ВКП(б) з 1943 року.
У 1952—1963 роках — актор і головний режисер Київського академічного драматичного театру імені Івана Франка.

Працюючи в Києві, Крушельницький досяг розквіту акторської і режисерської майстерності в ролі Омелька і Борулі в п’єсі «Мартин Боруля» Карпенка-Карого, Падури «Маклена Граса» М. Куліша, Б. Хмельницького у виставі «Б. Хмельницький» О. Корнійчука, Ліра «Король Лір» В. Шекспіра; як режисер постановок «Дай серцю волю, заведе в неволю» М. Кропивницького, «Ярослав Мудрий» І. Кочерги. Знімався в кінофільмах «Ягідка кохання», «Кривавий світанок», «Мартин Боруля», «Суєта» та інших.

З 1952 року і майже до останніх днів працював у Київському інституті театрального мистецтва ім. І. К. Карпенка-Карого, вів курс режисури та майстерності актора.