Історія свята

Святий Миколай – один із найбільш шанованих святих на Русі і в усьому православному світі. Святитель Миколай прославився як великий угодник Божий, тому в народі його зазвичай називають Миколою Угодником. Християни вірять, що і до цього дня він робить безліч чудес на допомогу тим, що молиться йому людям, тому шанобливо називають і Миколою Чудотворцем.

Існує багато легенд та історій про життя Святого Миколая. За однією з них Святий Миколай жив за часів імператора Костянтина (ІV ст.). Народився у місті Патарі в Малій Азії (нині – територія Туреччини) приблизно  270 року в благочестивій родині. Миколай був дуже релігійним з раннього дитинства і повністю присвятив своє життя християнству.

Вирішивши присвятити своє життя Богові, Микола став священником, а пізніше єпископом міста Мири Лікійські. Під час гонінь на християн Микола був поміщений у в’язницю, де провів цілих вісім років. Перебуваючи в ув’язненні, незважаючи на тортури, продовжував проповідувати християнство. Лише після приходу до влади імператора Костянтина переслідування християн припинилися, і єпископ знову став правити своєю паствою. Був він і учасником першого Вселенського Собору, що відбувся 325 року в Нікеї.

 

Діяння і чудеса

Священик Миколай своїм милосердям заслужив винагороду у Бога – благодать здійснення чудес – церковний переказ зберіг чимало свідчень і добрих справ святого Миколая, і чудес, здійснених ним.

Святитель Миколай є покровителем мореплавців, до якого часто звертаються моряки, яким загрожує потоплення або аварії. Згідно з життєписом, будучи молодою людиною, Микола пішов вчитися в Олександрію, і в одній зі своїх морських подорожей із Світи в Олександрію він воскресив моряка, який зірвався з елемента корабельного оснащення в шторм і розбився на смерть. За іншою версією, Микола врятував моряка по дорозі з Олександрії назад у Світу і по прибутті взяв його з собою до церкви.

Ще за життя святитель Миколай прославився як умиротворитель ворогуючих, захисник безневинно засуджених і рятівник від марної смерті.

Одного разу від старого слуги юнак довідався, що одна бідна дівчина не може вийти заміж за багатого хлопця, тому що у неї немає приданого. «У мене є все, що я хочу. А десь поруч страждають люди», – подумав Микола. Поступово в його голові визрів план. Микола узяв зі скарбниці потрібну суму і під покровом ночі, накинувши темний плащ з капюшоном, щоб його ніхто не впізнав, пробрався до будинку дівчини і підкинув згорток із грішми їй у вікно. На ранок по місту пройшов слух, що це ангел небесний допоміг закоханим. Батьки хлопця погодилися на весілля, а Микола перший раз у житті відчув себе щасливим.

Святитель Микола помер 6 грудня 334 року. Після смерті Микола був визнаний святим. За церковним переданням,мощі святого збереглися нетлінними і виділяли чудове миро, від якого зцілилося безліч людей. В 1087 році  мощі Миколи Угодника були перенесені в італійське місто Бар (Барі), де знаходяться і понині.

Примітно, що в честь святителя Миколая Чудотворця 866 року був хрещений Київський князь Аскольд – перший російський князь-християнин. А над могилою Аскольда в Києві свята княгиня Ольга побудувала перший на Русі храм на честь святителя Миколая.

 

 День Святого Миколая в різних країнах світу

У Франції діти (та й дорослі теж) напередодні свята ведуть себе надзвичайно добре і дуже слухняно, адже ті, хто веде себе погано, не отримає подарунка від Святого Миколая, а лише різки! Найбільше у Франції свято і сам святий шануються в Лотарингії, так як Миколай Чудотворець вважається покровителем цього регіону. У невеликому місті Сан-Ніколя-де-Пор театралізовано свято проводиться щороку, де на головних вулицях можна побачити незвичайну ходу зі Святим Миколаєм на чолі.

У Німеччині святкування також проходить досить цікаво і казково. Особливо свята чекають діти: вони розвішують спеціальні святкові шкарпетки, в яких знайдуть або подарунок, або звичайну гілочку. Все залежить від того, слухняно чи поводиться дитина, слухає чи дорослих. Саме тому напередодні свята батьки можуть насолоджуватися довгоочікуваною лагідністю, смиренням та послухом своїх улюблених дітей.

А от у Нідерландах підготовку до Дня Святого Миколая починають ще за кілька днів до події. Вважається, що Микола припливає на кораблі або пароплаві заздалегідь. Наспівуючи спеціальні святкові пісеньки, прославляють святого і свято, діти виставляють своє взуття у вхідних дверей  або біля каміна, де потім чарівним чином повинні бути смачні та довгоочікувані подарунки. У Святого Миколая є кінь по кличці Амеріго. Нідерландці точно знають, що якщо погодувати коня, то можна чекати гарних подарунків. Для цього в святкове взуття необхідно покласти їжу: сіно, різноманітні овочі (бажано, звичайно ж, моркву). Чудеса відбуваються в ніч з 5 на 6 грудня.

Католики День Святого Миколая святкують 6 грудня. У православних країнах День Святого Миколая відзначається 19 грудня. 

В Росії прийнято класти подарунки під подушку. В основному це різні солодощі. Однак, в деяких сім’ях подарунки дарують на західний манер. Наприклад, можна покласти подарунки в спеціально підготовлені святкові шкарпетки. Крім того, це зручно тим, що ризику розбудити дитину, крадучись по кімнаті і підсовуючи подарунок під подушку, практично немає.

Чекаючи подарунків від Святого Миколая, на Західній Україні діти ставлять на підвіконня черевички, а от на Сході країни малята шукають дари від улюбленого Миколайчика під подушками. В Україні свято Святого Миколая чекають не тільки найменші, але і дорослі, адже з цього дня починаються зимові сватання, а після Різдва вже можна грати весілля.

У кожній європейській країні існують свої традиції і звичаї пов’язані зі святкуванням цього дня, але всі вірять у те, що якщо у святкову ніч загадати заветно бажання, Микола його обов’язково виконає.  Трошки дива у житті ніколи не зададить!

Джерела:
wikipedia, 1-rs.comzipao.rufunnyday.com.ua