Березень в Японії традиційно вважається жіночим місяцем. 3 березня відзначається свято дівчаток, який ласкаво називають Хіна мацурі (Hina Matsuri — свято ляльок Хіна) або Момо-но Секкі (Momo-no Sekku — свято цвітіння персиків). 

У давнину він відзначався в 3 день 3 місяці просто як сезонна подія. В цей час селяни були порівняно вільні від сільськогосподарських робіт і могли порадіти першим теплим дням, коли починали цвісти персикові дерева. 

В основі святкування Хіна мацурі лежать кілька різних традицій. Одна з них сходить ще до епохи Хейан (794-1185) — в цей день в знатні родини запрошували заклинателів, які здійснювали спеціальні молебні, спрямовані на те, щоб всі біди людей перейшли на паперових ляльок, яких потім пускали плисти по річці або по морю . Цих ляльок називали «нагасі-біна» — ляльки, що встановлюють по річці. 

Спочатку свято відзначалося лише при дворі і серед військового стану, але незабаром швидко поширився і в народі. Національним свято ляльок став в 18 столітті, тоді ж додався звичай влаштовувати в будинках, де є дівчатка, виставки багато одягнених ляльок, що зображали життя і звичаї імператорського палацу. 

Цей звичай зберігається досі. Тепер це не паперові лялечки, а справжні витвори мистецтва з кераміки й шовку, вбрані в розкішні одягу. Ляльки Хіна не призначені для щоденних ігор, зазвичай їх виставляють в центральній кімнаті будинку на спеціальній етажерці — хінадана — і просто кілька днів ними милуються. Деякі такі набори ляльок дуже дорогі і передаються в родині з покоління в покоління. Зазвичай, коли в родині народжується дівчинка, то батьки купують новий набір ляльок, який потім доповнюється тими ляльками, які дарують їм родичі та друзі. 

Існує повір’я, що не можна виставляти ляльок надовго, так як це віддаляє бажану годину заміжжя, тому всі предмети ретельно упаковують і зберігають до наступного року. До 3 березня прикрашають і кімнату, де розташовується виставка ляльок: до стелі підвішують кульки зі штучних квітів вишні та мандаринового дерева. Кожна куля прикрашений звисаючим шовковим шнуром. 

У цей день дівчата в ошатних кімоно, як справжні дами, ходять один до одного в гості, дарують і одержують подарунки, пригощаються спеціальними солодощами й милуються ляльками. Так в ігровій, невимушеній формі дівчаткам прищеплюються правила гарного тону, поняття про риси характеру, якими повинна володіти жінка, і вміння дбайливо ставитися до цінних речей, стримуючи свої бажання та примхи. Таким чином, в традиціях Хіна мацурі ідеально поєднуються чудова гра, поетичне сприйняття світу і традиційне виховання.